Ez a típus az 1950-es és 1960-as években volt rendszeresítve leginkább. Készült fém és fadobozos változatban is.
A telextípus a távolsági szöveges kommunikációhoz használt eszköz. A Morse-távíróval ellentétben nem követeli meg a kezelőtől, hogy ismerjen egy speciális ábécét – az adó billentyűzetére beírt karaktereket a vevő készülék papírra nyomtatja. Ennek eredményeként a távírógépek üzemeltetése nem igényelte képzett személyzet alkalmazását.
A távírógépek bináris formában továbbítják a szöveget, a modern számítógépekre emlékeztető módon. Az információhordozó egy bizonyos intenzitású elektromos áram. A távvezeték bármikor két állapot egyikét veheti fel, amelyet az áram áramlása vagy hiánya határoz meg. Alapértelmezett állapotban az áram áthalad a vonalon. A gomb megnyomásával elindul a karakter továbbításának sorrendje, amelyet a villamosenergia-áramlás pillanatnyi megszakítása jelez. Ezután mért időközönként öt impulzust továbbítunk, amelyek kombinációja meghatározza a továbbítandó karaktert. Mivel csak harminckét kombináció kódolható öt impulzussal, kettő közülük úgy van kialakítva, hogy váltson a betűket, számokat és írásjeleket tartalmazó regiszterek között. Ezt a technikát a korai számítógépekkel való kommunikációhoz is adaptálták, amelyekben a teleírógépeket terminálként használták.
A szöveg továbbításának ezen technikájának alapelveit 1874-ben Jean-Maurice-Émile Baudot francia mérnök hozta létre. Az eredeti változatban a készülék még nem rendelkezett teljes billentyűzettel, és a kezelőnek manuálisan kellett megadnia az impulzusok kombinációit öt gombbal. Ezt a folyamatot Donald Murray automatizálta 1901-ben.
Az RFT 51a telextípust az NDK-ban gyártották a Siemens & Halske korábbi leányvállalatánál Chemnitzben. A második világháború után az üzemet államosították, és a város nevét Karl-Marx-Stadtra változtatták. A Siemens licenc lejárta ellenére ennek a teletípusnak a kialakítása szinte megegyezik az 1930-as évek Siemens & Halske termékeivel. És a huszadik század 40-es évei. A bemutatott modellt a Népi Lengyel külön megrendelésére állították elő, főleg a lengyel posta számára. Fel volt szerelve lengyel karakterek írására: Ł és Ż.