If. Veress Gyula HA4ZU

Gyűjtői honlapja



RTTY, Telex gép

2018-03-13

A Dalibor 302 az 1950-es és 60-as évek fordulóján kifejlesztett és a Zbrojovka Brno-ban gyártott elektromechanikus szalag telex motor volt. Az öt impulzusos sorozatkóddal és a 2-es számú nemzetközi hírneves írással dolgozott. A jelölést a gépjárművön nyomta. A levelezési listát úgy alakították ki, hogy kiegészítse a beépített 303 automata adó és a beépített 304 lyukasztó. Ezzel a távadóval a Dalibor mindenféle üzemmódban működhetett. A maximális perforációs ráta percenként 400 karakter volt, a telex súlya 30 kg volt.
A csehszlovák hadsereg 1960-as évek óta volt rendszerben. Az 1970-es évektől kezdve fokozatosan felváltotta a német Siemens cég engedélyével gyártott T100 telexet, de a Dalibor család az 1990-es évekig működött.

2014-12-03

1958-1980 között gyártotta őket a Siemens és a Csehszlovákiában is gyártottak belőlük.

5. szint (bit) Baudot
egyoldalas nyomtató berendezés
sebessége 45 baud (60 WPM) legfeljebb 75 baud
(100 WPM) megváltoztatja a fogaskerekek.

típusú kosár nyomtatási mechanizmus

Ez a legnépszerűbb Siemens gép, beépített számos változatban és esetek. Tehát használható input / output terminál korai számítógépek speciális számítógépes Baudot.

Beépített engedély Chechoslovakia, amíg a 80-as években.

Itthon leginkább az R-154-2-höz használták őket.

2014-12-03

Telegraph STA-M67 (startetopny Telegraph automatizált frissített modellt 1967), - egyetlen szalagos-nyomdagép, ötszörös kód, ami egy normál Telegraph szalag szélessége 10 mm.

Telegraph CTA-67M úgy tervezték, hogy a távíró kommunikációs különböző csatornákon keresztül és különböző programok és a vezetékezés, épül a szerkezet korábban gyártott készülékek STA-2MF és különbözik tőle, egy teljesen új design mechanizmusok. A berendezés konzolok automatizálás - és reperforatornoy adó.

A készülék képes működni, a levegő és a kábelek, hang- frekvenciás Telegraph csatornák és rádió csatorna, és lehetővé teszi, hogy vegyenek fel egyoldalas és kétoldalas bekötési rajzok. A tartomány a készülék határozza meg a jellemzőit a távíró csatornák és áramköri kapcsolási.
Forrás: http://affinage.org.ua/argentum/sta-m67-dragocennye-metally-v-telegrafnom-apparate.html

CTA-57 vagy 67, ezek hasonló gépek.
Rádióknál az R-154-2M-hez használták leginkább őket.

2020-11-28

Ez váltotta fel a szovjet STA-67M géptávíró/telex gépet.

LTA-8-as. Szalag távíró. A védelmi minisztérium távíró hálózataiban, katonai körzetekben, helyhez kötött kommunikációs létesítményekben, terepi kommunikációs központokban történő szó szerinti információk továbbítására és nyomtatására szolgál.

40 kg, 127V-ról is üzemeltethető volt.

2020-11-30

Telekód adó. Ez például az R-142-es állomás részegységeként is használatos volt.

2020-12-10

RFT cég által gyártott Lyukszalag olvasó berendezés.

2021-04-30

Az RFT cég által, az 1970-es években gyártott, fadobozos géptávíró készülék.
Számos országban elterjedt típus volt, súlya ~30kg.

2021-06-04

HELL TASTENLOCHER "TL 1", ebből jött össze a típusjelzése eredetileg.

A Hell cég is készített billentyűzet lyukszalag perforátorok Morse távíró alkalmazások, elsősorban a Wheatstone kódolás helyett Baudot.

A Hell TL 1a modell billentyűzete 40 billentyűs, míg az általános célú teleprinter billentyűzet 50 billentyűs.
Ezek a perforátorok még az 1960-as években épültek.

A TL 1-et a Bundeswehr Fernmeldetruppe EloKa-ja is használta.

Lyukszalag szélessége: 12 mm
Lyukszalag kódolás: Wheatstone kód
Gépelési sebesség: akár 650 karakter/perc

2021-07-26

Lyukszalag író berendezés, orosz gyártmányú készülék.

2022-10-05

Géptávíró illesztő egység, mely lehetővé tette a rádiókat a géptávíró/telexgépekkel való kommunikációra.

2022-12-13

1960-as években gyártott, Gamma gyártmányú képtávírók, melyek a GAMMA Finommechanikai és Optikai Művek megrendelésére készültek.

Például a fotóriporterek arra használtak a 70-es években, hogy a terepen elkészült fotókat beszkenneljék vele, és telefonvonalon átküldjék a szerkesztőségbe. Ezzel dolgoztak a profik, ha a híreseményről azonnal kellett a kép az újságba. A fotót feltekercselték a dobra, ami állandó sebességgel forgatta a képet, miközben a scanner soronként feldolgozta. Kezdetben csak fekete-fehér színű képeket, majd a 70-es évektől már színes képeket is scanneltek velük.

Az SSTV őse :-)

2023-01-05

Már az 1935-ös évektől is gyártották ezt a típust. Orosz gyártmány, ez a példány egy későbbi gyártás eredménye.

Nincs speciális ábécé az ST-35 készüléken való munkavégzéshez, mert a billentyűzet minden gombján, amint az az képen látható. 10, levelet vagy jelet írnak. Amikor megnyom egy gombot, az aktuális impulzusok kombinációja automatikusan elküldésre kerül a kommunikációs vonalra (mint amikor a Bodo készülék billentyűzetén dolgozik). A vevőkészülékben ezek az áramimpulzusok automatikusan átalakulnak egy betűvé, egy számra vagy a távirat más jelére.

2023-01-05

Eredeti asztalában van, s az eredeti dokumentációm is rendelkezésre áll hozzá.

A modern, műanyag burkolatú, hívóművel és beépített lyukszalag egységgel ellátott aritmikus távgépíró-készülék Magyarországon a 60-as években jelent meg, és a 90-es évek elejéig használták, a TGX, Gentex és a Telex végberendezéseként. Az irodai írógépektől csak kis mértékben különböző billentyűzettel ellátott készülékek könnyen kezelhetőek voltak, sebességük elérhette a 400 karakter percenként.

2023-01-05

RTTY/Telex gépekhez szokták használni.

2023-02-01

Rudolf Hell (1901-1986) német mérnök, a fax őse, az 1920-as években találta ki azt a módszert, hogy a szövegeket és képeket pontokká és vonalakká alakítsa, ezzel lehetővé téve elektronikus továbbításukat. 1929-ben alkotta meg a Hellschreiber nevű gépet, a fax egyik elődjét, amely a szövegek gyors továbbításának módját teremtette meg. A
Hell géptávírót, mint a maga korában korszerű távírógépet, a Magyar Királyi Honvédség 1939-től rendszeresítette és a háború után 1958-ig maradt rendszerben.
A 39M távírógép alapvető rendeltetése, hogy 39 mintájú, több erü nehézkábelen távíróösszeköttetést tartson fenn. Erre a törzs- és fantomáramköröket használhatja. Ha az áramkör szimmetrikus volt, légvezetéken is felhasználták.
Írássebessége 150 billentyű leütés percenként. Ez 122 Baudnak felel meg. A gép 900 periódusú, váltóáramú lökésekkel, tehát hangfrekvencián működött. Kezelését egy fő végezte. Telepítési ideje 3 perc, tömege 27 kg. Alapvetően gépkocsiba építve alkalmazták. Málházott állapotban, tehergépkocsin, országúti járművön (lovaskocsin), málhásállaton, szükség esetén háton szállították.
Rádióval is összekapcsolható volt. A beszélőszerelvény helyére csatlakoztatva hangzó távíróüzemben működött. Keménytávíró-üzem esetén kisegítő jelfogóval szintén használhatták.
Hatótávolsága vezetéktől függő. Minden olyan vezetéken jól működött, amelynek 900 Hz-en a csillapítása kisebb volt, mint 5 neper. Így nehézkábelen 140, ennek fantomján 60, szuperfantomján 100 km, tábori egyes vezetéken 30, érpáron 60 km távolságig működött. Rádiókészüléken hatótávolsága a távbeszélő-üzem távolságával azonos volt. Áramforrása 12 V egyenfeszültség, amelyet általában 2 db 6 V-os, 45 Ah kapacitású akkumulátor szolgáltatott, vagy gépkocsiba építve a központi áramforrás. Áramfelvétele 3,5 A. A feszültség beépített voltmérővel ellenőrizhető.
Két málhaegységből áll: a távírógépből és az áramforrásból.
A távírógép felépítése: A távírógép az alábbi fő részekből tevődik össze: a hordozószekrény, az erősítő, a gépkeret, a billentyűzet, a motorgenerátor, az áramforrás és a csatlakozókábel. Az erősítőt külön dobozban, a hordozószekrény felső részében helyezték el, oldható csavarokkal, sínen kiemelhető kivitelben. Az előlapon van kivezetve a rádiócsatlakozás, a telepcsatlakozás, a "bele hallgatáshüvely" a fejhallgató részére, "vevő" felirattal a rádióvevő kimenete, V1 , V2, valamint a földszorítók a vezetékes vonal csatlakozására, gomb a hangerő szabályozására, a voltmérő, nyomógomb a generátor ellenőrzésére, hangszűrő bekapcsolója, az üzemi főkapcsoló, a készenlétet jelző lámpa. A doboz felső lapján van az "akkumulátor hálózati egyenirányító" átkapcsoló, a 6 A-es biztosító és a négy elektroncső.
A gépkeret alumíniumból készült, magában foglalja a szalagtartót, a festékezőrendszert, a szalagtovábbító rendszert. Egy meghajtótengelyen keresztül csatlakozik a motorgenerátorhoz.
A billentyűzet négy sorban helyezkedik el a hordozószekrény jobb oldalának alsó részében. A sorok vegyesek, felső sorban a számok, az Ö, Ü betűk, a + jel, a második, harmadik és negyedik sor betűrendje megegyezik az írógép betűinek sorrendjével. Külön billentyűk a "morze-", a "beállítójel-" és a szóközbillentyűk. A motorgenerátor a gépkeretre van felszerelve álló helyzetben. Felső részén 0-10-ig a beállítógyűrűt találjuk mutatóval, a fordulatszám beállításához. A kis, és nagyfeszültségű szénkefék áttöreten keresztül cserélhetők. Normál fordulatszáma 3600 fordulat percenként. Ekkor 80 s alatt 50 beállítójel fut ki az ellenállomás felé. A beállítójel indítása az adónál a billentyűvel történik, a vevőnél az "ellenőrzésábra" alapján, szemre. (Az írásjeleknek a szalaggal párhuzamosaknak kell lenniük!)
Az adó: Egy hangfrekvenciás generátor 900 Hz-es szinuszos rezgéseket állít elő. Közvetett fűtésű pentodára épül (típusa TELEFUNKEN RV 12P 4000 vagy TUNGSRAM HP 1220). Egyébként a berendezés minden csöve ilyen típusú. A rezgőkör transzformátoron át csatlakozik. A kimenőtranszformátoron ellenőrző tekercs is van, amely a "fejhallgató"-hüvelyre vezet ki. A billentyűzet feladata az oszcillátor modulálása. Működése egy adott szinkronsebességgel történhet, mert a meghajtószerkezet által vezérelt bütykös tárcsa csak a kódhenger egy-egy fordulata után szabadítja fel a billentyűzetet. Forgás közben az összes billentyű fixálódik. Minden billentyűhöz egy érintkező tartozik, amely lenyomás után letapogatja az "érintkezőhengerre" kódolt impulzussorozatot. Ez hol megszakítja, hol zárja az oszcillátor kimenőjelét. A géptávíró "hétvonalas" rendszerrel dolgozik, a képtávíró működési elvén. Minden betűnek az "érintkezőhengeren" külön gyűrűje van, és különböző hosszúságú szüneteknek és jeleknek a sorrendje váltogatja egymást. Az adó a betűket képelemekre bontja egy 7x7 elemes mátrix szerint. Ezt a bontást a betű-képnek megfelelően, a henger egy-egy szeletére vitték fel.
A vevő: Négy fő egységre oszlik: bemenőegység, előerősítő, egyenirányító, vevőmágnes az írószerkezettel.
A bemenő transzformátorra csatlakozik az ellenállomás vonala kétvezetékes rendszerben. A szekunder oldal egyik tekercse egy feszültségelosztóra, onnan az előerősítő cső bemenőtranszformátora csatlakozik. A másik tekercs a szinkronizáláshoz szükséges jeleket veszi le. Az erősítőcső szintén pentoda, amelynek a vezérlőrácsára vezetjük a bejövő hangfrekvenciás feszültséget. Kimenetéhez transzformátorosan csatlakozik a két szárazegyenirányító (Sirutor). Az egyenirányítók csak a váltóáram pozitív félperiódusát engedik át, ezzel vezérlik a végerősítő fokozatot. A végerősítő pentoda vezérlőrácsára adott vezérlőjel hol nyitja, hol zárja a csövet. Az anódkörbe bekötött vevőmágnes így meghúz, vagy nem. A gerjesztésnek megfelelően az íróhenger a betűket kialakítja. A betűk kialakítása a vételi oldalon az írószerkezet segítségével történik. A vevőmágnes vezérli az íróhorgonyt, amely az íróélt felemeli, és a papírszalagot az íróhengerhez nyomja. Az író él csíkot rajzol a papírra annyi ideig, ameddig a henger odanyomja. Egy fordulat adja a teljes betű nagyságot. Mivel az íróhengernek két menetmagassága van, egy időben két vonal jelenik meg egymás fölött a papírszalagon. A szalag továbbítását görgők végzik 28 m/h sebességgel. Az íróhengert a festékezőhenger festékezi. Mivel a papírszalag állandó sebességgel halad, ezért a betűk kissé jobbra döltek.
A két távírógépnek szinkronban kellett működnie. A távíró-összeköttetés kezdetén, ezért végre kellett hajtani a szinkronizálást. A motor fordulatszámának pontos beállításával meghatároztuk az előállított feszültség 165 V értékben tartását, aminek a 3600 fordulat felel meg. A megengedett eltérés 1,5%. A pontos írás érdekében a motorról meghajtott rendszereket is adott értéken kellett tartani, így az érintkezőhengert, szalagtovábbító rendszert, íróhengert stb. A meghajtómotor-generátor 12 V egyenfeszültségről működött. Kettős szerepet töltött be. Mozgatta a távírógép egyes alkatrészeit, másrészt előállította az elektroncsövek anódáramát. Fordulatszámának beállítását a beépített centrifugáló szabályozó és egy elektroncső végezte. A fordulatszám akkor volt helyes, ha a beállítógyűrű 5-ös értékénél 80 s alatt 50 szünetjel futott ki. A géptávíró üzembe helyezése az alábbi fogásokból állt: kidobozolás, írókészlet elörehúzása, akkumulátor bekötése, vonal bekötése. "Készenlét"-állás egy percig, majd "üzem"-állás. Feszültségek ellenőrzése a műszeren. Behelyezzük a papírtekercset, beállítjuk a fordulatszámot: először a saját fordulatot az előbb leírtak szerint, majd a vett jelre történő fordulatot a beérkező, jól olvasható írásnak megfelelően. Az erősítést az előlapon beállítjuk úgy, hogy az írás jól olvasható legyen. Reflexiós jelenségnél vagy egyéb zavaroknál kapcsoljuk be a "hangszűrőt". A vett írásnak két sorban kell megjelenni, ha ez nincs így, akkor az íróhenger fogaskerekét addig forgatjuk, míg az írásjelek két sorban nem íródnak. Ezután a forgalmazás megkezdődhet.
Az én példányomból még hiányzik a motorgenerátor jellegű egység, ezért ilyet keresek bele még.

2023-09-27

1968-ban gyártott, Siemens géptávíró/telexgép.

A Hellschreiber 80 a Hellschreiber továbbfejlesztése
GL 72. Jelentős újítások a félvezető technológia felépítése (nincs több elektroncső) és egy 5 csatornás lyukasztott szalagolvasó telepítése, hogy a teletype lyukasztott szalagon készített szövegek elküldhetők legyenek. A szövegeket azonban ezután a Hell módszerrel, azaz pixel mátrixként küldik el.
A Hellschreiber 80 továbbfejlesztett felbontást használ egy
7 x 9 - pixel mátrix. Továbbításkor a bütykös lemezt már nem használják, de a karaktereket elektronikus kapcsolórendszerben tárolják.
A képpontmátrixok egy központi memóriában tárolódnak.

A Hellschreiber 80 az adót és a vevőt is egyetlen készülékben egyesíti.
Katonai használatra a készüléket egy háztokban helyezik el, amely
Beépített alumínium. A NATO-ban speciális változatot használtak.

Nagyon szép, eredeti állapotban van, még nem teljesen üzemképes, de ha lesz rá időm, akkor nekiállok a javításának is.

2023-11-09

Ez a típus az 1950-es és 1960-as években volt rendszeresítve leginkább. Készült fém és fadobozos változatban is.

A telextípus a távolsági szöveges kommunikációhoz használt eszköz. A Morse-távíróval ellentétben nem követeli meg a kezelőtől, hogy ismerjen egy speciális ábécét – az adó billentyűzetére beírt karaktereket a vevő készülék papírra nyomtatja. Ennek eredményeként a távírógépek üzemeltetése nem igényelte képzett személyzet alkalmazását.
A távírógépek bináris formában továbbítják a szöveget, a modern számítógépekre emlékeztető módon. Az információhordozó egy bizonyos intenzitású elektromos áram. A távvezeték bármikor két állapot egyikét veheti fel, amelyet az áram áramlása vagy hiánya határoz meg. Alapértelmezett állapotban az áram áthalad a vonalon. A gomb megnyomásával elindul a karakter továbbításának sorrendje, amelyet a villamosenergia-áramlás pillanatnyi megszakítása jelez. Ezután mért időközönként öt impulzust továbbítunk, amelyek kombinációja meghatározza a továbbítandó karaktert. Mivel csak harminckét kombináció kódolható öt impulzussal, kettő közülük úgy van kialakítva, hogy váltson a betűket, számokat és írásjeleket tartalmazó regiszterek között. Ezt a technikát a korai számítógépekkel való kommunikációhoz is adaptálták, amelyekben a teleírógépeket terminálként használták.
A szöveg továbbításának ezen technikájának alapelveit 1874-ben Jean-Maurice-Émile Baudot francia mérnök hozta létre. Az eredeti változatban a készülék még nem rendelkezett teljes billentyűzettel, és a kezelőnek manuálisan kellett megadnia az impulzusok kombinációit öt gombbal. Ezt a folyamatot Donald Murray automatizálta 1901-ben.
Az RFT 51a telextípust az NDK-ban gyártották a Siemens & Halske korábbi leányvállalatánál Chemnitzben. A második világháború után az üzemet államosították, és a város nevét Karl-Marx-Stadtra változtatták. A Siemens licenc lejárta ellenére ennek a teletípusnak a kialakítása szinte megegyezik az 1930-as évek Siemens & Halske termékeivel. És a huszadik század 40-es évei. A bemutatott modellt a Népi Lengyel külön megrendelésére állították elő, főleg a lengyel posta számára. Fel volt szerelve lengyel karakterek írására: Ł és Ż.

2023-11-09

A T-68D egy meglehetősen kicsi teleprinter (telexgép) volt, amelyet Siemens & Halske 1951 körül. Ez volt az első német háború utáni telex; gép került a piacra, és hamarosan rendkívül népszerű modell lett a kereskedelmi távíró (PTT), valamint az európai hadseregek számára.

Az egység mérete mindössze 32 x 400 x 39 cm, súlya kb. 20 kg. Sok elődjével ellentétben, amelyek közvetlenül papírtekercsre nyomtattak, a T-68D az összes szöveget egyetlen sorként nyomtatta egy gumizott papírcsíkra, így Ideális táviratok továbbítására és fogadására.

A T-68D szintén népszerű terminál volt a kriptográfiai berendezések számára (rejtjel gépek) ugyanabból a korszakból. Különböző titkosító gépek, mint például a Philips Ecolex IV amelyet az 1960-as évek elejétől a holland hadsereg és a több NATO-ország.
T-68D Telex gép (Teleprinter) telefontárcsával bézs (polgári) tokban.

A T-68D több modell: telefontárcsával, a teleprinter hálózathoz (telex) való csatlakozáshoz, alkalmas rádióhoz, 2 vezetékes 4 vezetékes interfésszel és szimpla vagy dupla szalagnyomtató. A polgári változat általában bézs volt, míg fekete katonai használatra is rendelkezésre állt. Ez utóbbit általában zöldben tárolták doboz. A T–68D-t a T-100 amely vitathatatlanul minden idők legsikeresebb Siemens teleprintere lett.

Több változatú modell is készült belőle, a sima T68-ast az 1950-es évek elején, a T68D verziót az 1950-es évek közepétől használták.

2 vezetékes vagy 4 vezetékes interfész
Egy- vagy kétcsíkos nyomtató
Telefontárcsázó vagy félduplex kapcsoló
Bézs vagy fekete tok

Alkatrészek (többfél

2013-02-14

Van több féle típus is, ami nagyobb méretű.

Például:

GU-33B
GU-34B
GU-47B
GU-81
GSZ-24B

……………..

Katonai akkumulátor

2011-04-28

Többféle, vannak újak és használtak is, nem csak a képen látható típusokból.

Katonai végfok

2012-12-02

21.5-46.1 MHz, minimum 15W, 2x 2.4V DC.

Ez a VIDEOTON által gyártott UM-1-nek felel meg, de ez egy speciális cseh gyártmány.
Zsír új faládásak.

2017-03-17

Eredetileg az R-105M, R-108M, R-109M készülékekhez gyártották ezt a végfokot.
20-52 MHz-ig használható.
Szép faládás készülék.

2021-12-21

20-52 MHz, 1db GU-50 csővel felszerelt teljesítmény erősítő. A Videoton elődje, a Vadásztöltény Gyár készítette.

Elsősorban az R-104, R-104M, R-105D, R-108D, R-109D, R-114D készülékekhez készítették, de a Rendőrségen, a Polgárvédelemnél, s a Munkásőrségnél még az R-105DM, s R-107 rádiók változataihoz is alkalmazták. Maximális meghajtással 1-4 W, 40-50 W kimenő teljesítményt lehetett kihozni belőle 60 MHz-ig. 12 V DC-ről volt üzemeltethető.

Morze billentyûk

2018-03-13

Az 50-es években a HTV gyártotta ezt a hordozható morzeoktató készüléket.
42V és 1.5V szükséges az üzemeltetéséhez, melyet a belső teleppel állít elő.
Elektroncsöves felépítésű készülék.

2015-02-08

Magyar és Ciril betűk adására gyártott morze adó gép, mely 12V illetve 24V-ról is üzemel. Pár memóriával is rendelkezik.

2015-02-18

morzebillentyűk, többféle is van. csere-berélek is, mert eddig ~40 féle van a gyűjteményemben + 1-2 típus, amiből több is van. ezekről külön vannak itt képek is feltéve

2015-11-02

1953-ban a HTV gyártotta, elektroncsöves felépítésű
24 munkahelyes tábori hangolvasó berendezés. Össze lehet kapcsolni a hallgatóságot tetszés szerint és forgalmazzanak vagy adják egymásnak a kijelölt szöveget. Kell hozzá 24 ember 24 fülhallgató és 24 db billentyű, hogy minden kinek legyen. Ha szöveget adnak, így gyakorolnak, akkor az oktató bele tud hallgatni bárki adásába és beszélgethet vele morze nyelven. Nézzed meg a neten, katonai oktató berendezés THB a rövidített neve.

2019-12-08

Beépített leckék, 6 munkaállomással, melyhez 6db kézi billentyű és 6db TA-56 fejhallgató csatlakoztatható. Diplomata táskába épített, magyar gyártmányú, mely hordozható. Megy DC és AC hálózatról is.

2019-12-09

TMG-1, másnéven tábori morze gyakorló készülék.
Góliát elemekkel működik, már a 70-es években is gyártották őket fekete előlappal, a fehér előlapos a 80-as években készült változat.
6db kézi billentyűt és 6db TA-56 fejhallgatót lehet csatlakoztatni hozzá.

2019-12-13

TMG-2, másnéven tábori morze gyakorló készülék.
A 80-as években is gyártották őket, az R-105D sorozat dobozába építették be őket. Többféle színre festették a dobozukat anno, kék, sárga, fekete...stb. 220V-ról üzemeltethető.6db kézi billentyűt és 6db TA-56 fejhallgatót lehet csatlakoztatni hozzá.

2021-02-08

Ezt a gyorstávírászok felkészítéséhez gyártották Székesfehérváron.

Katonai telefonok

2011-12-08

TAP-77 1 pár akkuk nélkül, elvileg a TBK-67 akku jó bele, van is itthon belőle, de az egyik telefon akkutartója beszorult, eddig még nem sikerült kihúzni a helyéről.

2012-08-25

Ezzel az elektromos hálózaton keresztül kommunkiáltak elvileg.

2012-12-02

Eredetileg TP-25 típusú telefonokhoz használták a Cseh-Szlovák hadseregben.

2012-12-02

Eredetileg TP-25 típusú telefonokhoz használták a Cseh-Szlovák hadseregben.

2012-12-31

Ezt a típust legelterjetebben a TBK-67-hez használták.
Egy kép az alkalmazásáról.

2013-06-10

A szlovák hadseregben rendszeresített katonai telefon központ, melyet a TP-25 típusú tábori kurblis telefonkézülékekkel használtak.

Nem teszteltem, kattints a képre

2015-10-19

Teljesn újszerű állapotban van, nem teszteltem. Szlovák származású.

2015-11-02

Ezt a fajtát használták az R-30 és R-40 rádióállomások telefonos távvezérlésére is. Sajnos jelenleg a kagylója törött, mert nekicsaptam egy faládának véletlenül.

2019-12-09

Eredetileg TBK vezeték, de jól bevált antenna drótnak is. Rengetegen használják huzal antenna készítésére.

Külső zöld műanyag szigetelés, belül a két érpár egy belső műanyag szigeteléssel el van választva egymástól.
2 érpár van belül, mely érpáranként több réz és acél szálat is tartalmaz.

Jobb, mint a barna-fekete nálunk használatos TKV-100, mert ebben több az acél és réz, flexibilisebb is.

2020-02-12

Eredetileg TBK vezeték, de jól bevált antenna drótnak is. Rengetegen használják huzal antenna készítésére.

Külső zöld műanyag szigetelés, két érpár elválasztva.

2 érpár, mely érpáranként több réz és acél szálat is tartalmaz.

200m/tekercs

2020-06-04

Hazánkban eléggé elterjedt ez a típus a honvédség köreiben.

2020-06-04

Ez a központ már kevésbé volt elterjedt nálunk, mint az F-1612.

2020-06-04

Német gyártmányú katonai RFT telefonközpont.

2020-11-15

orosz gyártmányú, kisméretű, telefonközpont. P-193

2021-02-14

Romániában rendszeresített, TC-72 típusú tábori telefonkészülék.

2021-04-12

Az R-137 és R-140 rádióállomásoknál rendszeresített, TBK telefonos távvezérlő egység.

2021-04-12

Magyar gyártmányú telefonközpont.
Típusa K-10-4/3.

2021-12-06

A K-10 jelű központ alaptípusát már 1938-tól alkalmazta a honvédség. Tíz HT-es tagállomás vonalának kapcsolására szolgált. Kettő, illetve három berendezéssel a kapacitása 20, illetve 30 vonalra volt bővíthető, átkérő vonalakkal. A központ kapcsoló eleme tizennégy állású forgó kapcsoló, melynél tíz állás az állomások, négy állás pedig átkérő vonalak kapcsolására szolgált. A hívás jelzése esőlemezes jelfogókkal történt. A kapcsolók létrehozásához minden vonalhoz egy-egy figyelő kapcsoló is tartozott.

2021-12-06

A K-20 jelű központ 20 HT-es tagállomás vonalainak fogadását tette lehetővé. Néhány vonal különleges célokra volt alkalmas. A kapcsoló elem zsinór. Két berendezés egymás mellé telepítésével a kapacitás 40 vonalra bővült. A hívás jelzése esőlemezes jelfogókkal történt.

2021-12-06

Több vonalasa, s már tárcsázóval ellátott telefonközpont. Magyar gyártmány.

2022-09-21

Tábori Könnyű Vezeték miatt kapta a TBK rövidítést.

Tábori kurblis telefonkészülékek szabadtéri összekötésére használták.

2 vezeték van, külön szigetelve egymástól, 800m hosszan egy ilyen dobon.

Katona a hátán cipelte, s a dobcsévélőről adagolta a vezetéket folyamatosan róla.

2022-11-07

Svájci gyártmányú, az 1950-es években kifejlesztett, tábori telefon készülék.

2023-01-05

Többféle típusom is van a gyűjteményemben belőlük.

Elkis, RFT és Siemens gyártmányú is megtalálható a gyűjteményemben.

A szürke magyar típusokhoz egy kis információ:

Ha a telex központ és az előfizető közötti távolság nagyobb volt mint 10-12 km, akkor nem „központhívót”, hanem „összevont távolsági végberendezést” – röviden távcsatlakozót- (TCS) alkalmaztak. A VT 2/2 típusú távcsatlakozó a központhívóhoz hasonló, de annál valamivel nagyobb berendezés. Előlapján többlet kezelőszervként egy ötödik nyomógomb is megjelenik, amely a számtárcsa alatt található.

A kezelőlapi nyomógombok segítségével kapcsolat létesíthető és bontható telex-gépek között. Segítségével helyi üzemben is használható a telex gép. A számtárcsával közvetlenül hívható egy másik gép, a telexközponton keresztül. Befutó híváskor a központhívó automatikusan bekapcsolja gépünket és fogadja a közleményt, illetve annak végén kikapcsolja a gépet.



2023-01-05

Magyar gyártmányú telefonközpont.
Típusát sajnos nem tudom. Csatlakozójából adódóan az 50-es években gyárthatták.

2023-01-17

Nagyon nagy és nagyon nehéz kivitelű telefonközpont. Magyar gyártmány, kb 60-as évekbeli.

120cm széles, 100cm mély és 150cm magas.
Súlya kb 250kg.

2db van a gyűjteményemben belőle, szép példányai a gyűjteményemnek.

2023-04-08

RFT által gyártott telefonközpont kiegészítő egysége.

Adatok később.

Rádióamatõr/CB

2011-12-27

144-146 MHz, FM, adó-vevő.
1db antenna van, 1db másolt dokumentáció, de akku nincsen hozzá.

2012-01-15

Kézi 3 csatornás CB adó-vevő, kvarc oszcillátoros, nem tesztelt, 2db van belőle.

2014-01-07

VHF és UHF frekvencián üzemel, az egyik gombjánál sérült, a pontos frekitartományát nem ismerem.

2015-04-26

Nem eladó a készülék, mivel nem találtam az eredeti danamidból készült fehéres-sárgás vagy fekete gombjait, így Felújítva 2015.04. szép fekete :-)

esetleg keresek még ilyen vagy más orosz adó-vevőt.

Felújítva 2015.04. szép fekete :-)

Továbbá keresek még: R-014D, R-350M, R-353, R-354, R-394, R-397, R-399 és egyéb készülékeket. Üzemképtelen, de komplett R-130 csak készülékeket, katonai új akkukat (R-126, R-352, S-123Z-be valót).

2015-10-23

Budapesten az ML (Mechanikai Laboratórium) készítette rádióamatőrök használhatósági céllal. Elektroncsöves felépítésű, vetített frekvencia skálás, külső hálózati tápegységgel ellátott RH adó-vevő.

2015-11-09

Ez egy LUCS típusú orosz URH adó-vevő készülék.

28 MHz, 144 MHz-es tartományokban megy.

Nem teszteltem, elég romos állapotban vettem, azóta az egyik barátom szépen rendbe hozta esztétikailag.

Még ki sem próbáltam.

2017-03-10

A hagyományos rádióamatőr sávokon megy, belseje olcsóbb javíthatóság érdekében átalakításra került. Kimenő teljesítménye ~80W.

Hozzá eredeti tápegysége, NLC1010 típusú VHF konverter és egy philips talpas mikrofon van.

Külön pluszban van NLC1010 konverterem is ezen kívűl.

2018-08-30

Csehszlovák gyártmányú asztali vagy mobil VHF sávos FM adó-vevő készülék. 13.5V DC

2020-07-04

Rövidhullámú frekvencia tartományban működik, beépített hálózati tápegységgel rendelkezik. LSB, USB, CW.

2021-05-20

Francia gyártmányú, ipari kivitelű URH adó-vevő.

2021-05-20

Házi készítésű 2m-es sávra épített elektroncsöves adó-vevő. FMV Tihany és Pécs készülék dobozába lett beépítve.

HA4XD, Kocsi Tibor barátom készítette anno.

2021-05-25

Az 1970-es években készült vevőkészülék, az USA-ban gyártották.

10-80 m 6 sávban:

3,5-4,0 MHz
7,0-7,5 MHz
14,0-14,5 MHz
21,0-21,5 MHz
28,0-28,5 MHz
28,5-29,0 MHz

LSB, USB, CW, 220V AC

2021-05-25

Az USA-ban készült az 1970-es években.

10-80 m:

3,5-4,0 MHz (80 m)
7,0-7,3 MHz (40 m)
14,0-14,3 MHz (20 m)
21,0-21,5 MHz (15 m)
28,0-29,7 MHz (10 m)
15,0-15,3 MHz (vételben)

LSB, USB, CW

220V AC/13.6V DC

2021-06-29

1970-es években gyártott rövidhullámú asztali adó-vevő készülék. Hibrid felépítés, csövek + tranzisztorok.

160m-10m, SSB, AM, CW, 100 W, 220V AC.

2021-06-29

Az 1960-as években gyártották, kizárólag egy sávos készülék.

HW-12: 80m, LSB, 100 W
HW-22: 40m, LSB, 100 W
HW-32: 20m, LSB, 100 W

külső tápegységről üzemeltethető, elektroncsöves felépítésű.

Van még Heatkit HM-102 és HM-15 SWR/PWR mérőm is a gyűjteményemben + 2db panoráma egységem.

2021-08-21

Csehszlovák gyártmányú, 2m-es rádióamatőr sávos asztali adó-vevő. FM, CW, SSB

2021-12-14

160m-10m, 200 W, 13.5 V DC

Az 1970-es években gyártották ezt a típúst. Műanyag gombokkal, sima analóg tárcsás skálával, majd a későbbiekben léteztek hozzá már plusz csatlakoztatható digitális frekvencia kijelző külső egységek illetve a D változat már piros színű kijelzéssel jött a piacra.

2022-04-19

VFD frekvencia kijelzős adó-vevő készülék.

3.5-4.0 MHz
7.0-7.5 MHz
14.0-14.5 MHz
21.0-21.5 MHz
28.0-28.5 MHz
28.5-29.0 MHz
29.0-29.5 MHz
29.5-30.0 MHz

SSB, CW, ~250W, 220V AC.

2022-05-30

80m-10m, AM, SSB, CW, 100W, 220V AC.

Ez a ritkább változat, fehér előlapos.
Az FT-200-as volt az elődje.

2022-05-30

144-148 MHz, FM, 1.5W

Szép zöldes színárnyalatú.

2022-05-30

VHF sávos, 4 fix csatornás, FM, retro mobil adó-vevő.

2022-05-30

160-10m, FSK, SSB, CW, 100W, 220V AC hibrid felépítésű adó-vevő.

1.8-2.0 MHz
3.5-4.0 MHz
7.0-7.3 MHz
14.0-14.35 MHz
21.0-21.45 MHz
28.0-28.5 MHz
28.5-29.0 MHz
29.0-29.5 MHz
29.5-29.7 MHz
WWV 15 MHz (csak RX)

6146B elektroncsőpár a végcsöve, meghajtó csöve pedig 1db 12BY7A típusú elektroncső.

2022-06-06

VHF sávos, hajórádió

135 MHz - 172 MHz, FM.

1W és 25W kimenőteljesítmény

2022-09-20

170 kHz-30 MHz. SSB, CW, AM.
Beépített tápegységgel rendelkezik, de megy telepről, s DC feszültségről is.

A 70-es években készült.

2022-09-20

3.5-4.0 MHz
7.0-7.3 MHz
14.0-14.35 MHz
21.0-21.45 MHz
28.0-28.5 MHz
28.5-29.1 MHz
29.1-29.7 MHz

SSB, CW. 200 W.

13.8V DC illetve 220V AC.

Végerősítő fokozata még elektroncsöves felépítésű.

A 70-es években gyártották.

2022-09-20

500 kHz-30 MHz. AM, SSB, CW.

13.8V DC illetve 220V AC.

A 70-es években gyártott vevőkészülék.

2022-09-21

150 kHz-30 MHz, SSB, CW, AM, FM. 220V AC.

Ez csak vevőkészülék, s annak is egy speciális változata.

E példány Angliában volt a BBC-nél használva, s a beépítő keretet is sikerült hozzá megvásárolnom tőlük :-)

2022-09-21

100 kHz-30 MHz, AM, SSB, CW, FM.
100W, ennek nincs beépített tápegysége, így 12-16V DC-ről üzemel.

Beépített automata antenna tuner van benne.

2022-09-21

80-10m-es sávban üzemel, AM, SSB, CW, 100W.

Hozzá:

URH tranzverter FTV-700
Antenna illesztő FC-707
Tápegység FP-757HD (sajnos 707HD-t nem sikerült még beszereznem hozzá)

2022-09-21

30 kHz-30 MHz, AM, SSB, CW. 12V DC.

Sajnos egyelőre még nem üzemképes.

2022-09-21

160m-10m, SSB, CW. 100W.

Még nem volt időm rendesen beüzemelni.

2022-09-21

RFT által gyártott, egyszerű vevőkészülék.
1.81-1.95 MHz és 3.5-3.8 MHz. SSB, CW.
8-14V DC. Sajnos még nem üzemképes.

2022-09-21

500 kHz-29.9 MHz, AM, SSB, CW. 220V AC.

A 70-es években gyártották ezt a vevőkészüléket.

2022-09-21

160m-10m, AM, SSB, CW. 200W, 220V AC.

Hozzá az FC-902 antenna tuner.

Keresek még ehhez SP-902P hangszóró egységet is.

2022-09-21

80-10m, AM, SSB, CW, 200W, 220V AC.

Nagyon szép állapotban, mellette egy Minix RTTY kiegészítő készülék.

2022-09-21

FT-290R kisteljesítményű 2m amatőr frekvenciás adó-vevő. FM, CW, SSB

FT-790R kisteljesítményű 70cm amatőr frekvenciás adó-vevő. FM, CW, SSB

Keresem még a YAESU FT-690R készüléket ehhez a sorozathoz.

2022-09-21

Rengeteg verziója készült. Rövidhullámú frekvencia tartományban üzemel, elektroncsöves végerősítő fokozattal rendelkezik. (GU-29, GI-30, GU-32)

2022-10-05

500 kHz-30 MHz, LSB, USB, CW, AM, 10W, 13.5 V DC.

Ez a ritkább verziójú 757, mert csak QRP.

2022-10-09

144-146 MHz, SSB, CW, FM, 10W.
13.8V DC, 220V AC.

2022-10-09

3.5-4.0 MHz
7.0-7.3 MHz
10.0-10.5 MHz (RX)
14.0-14.35 MHz
18.0-18.5 MHz (RX)
21.0-21.45 MHz
24.5-25.0 MHz (RX)
28.0-29.7 MHz

AM, SSB, CW, 100W, 13.8V DC.

2022-10-09

TS-120S:

3.5-4.0 MHz
7.0-7.3 MHz
14.0-14.35 MHz
21.0-21.45 MHz
28.0-28.5 MHz
28.5-29.0 MHz
29.0-29.5 MHz
29.5-29.7 MHz
WWV 15.0 MHz (RX)

SSB, CW, 100W, 13.8V DC.

TS-120V:

3.5-4.0 MHz
7.0-7.3 MHz
14.0-14.35 MHz
21.0-21.45 MHz
28.0-28.5 MHz
28.5-29.0 MHz
29.0-29.5 MHz
29.5-29.7 MHz
WWV 15.0 MHz (RX)

SSB, CW, 10W, 13.8V DC.

2022-10-09

3.5-4.0 MHz (80 m)
7.0-7.5 MHz (40 m)
14.0-14.5 MHz (20 m)
21.0-21.5 MHz (15 m)
28.5-29.0 MHz (10 m)

SSB, CW, 10W, 13.8V DC.

2022-11-07

Galaxy Electronics által, az 1960-as években gyártott RH adó-vevő készülék.

3.5-29 MHz, mely több részre van osztva.
SSB, CW.

Elviekben 300-400 W kimenő teljesítményt is produkál, új csövek vannak benne, de nem mértem le a kimenőt rajta.

Vevőét próbáltam, némi átalakítás és javítás van benne, adó részét nem tesztelgettem.

12db elektroncső helyezkedik el benne, előlapjára még rá fér egy kis restaurálás. Eredeti tápegysége sajnos nincsen meg, de házi készítésü tápegységről szépen működik..

2022-11-07

80m-10m, SSB, CW, ~5W, 12V DC.

A Ten-Tec cég által, az 1970-es években gyártott, QRP RH adó-vevő készülék.

2022-12-20

144-148 MHz, SSB, CW, FM, 15W, 12-14V DC vagy 220V AC.

Az FT-301 készülék külső kialakításához hasonló, asztali, összüzemmódos adó-vevő készülék.

Az 1970-es években gyártották ezt a típust. Műanyag gombokkal, sima analóg tárcsás skálával.

2022-12-31

FT-980

Az 1980-as években készült, nagyméretű, nehéz RH adó-vevő készülék.

150 kHz-30 MHz, LSB, USB, CW, AM, FM, AFSK. 100 W.

220V AC.

Adatrögzítő

2015-10-19

Újak, szerintem ez csak csévélő. Nem teszteltem. oxid réteg néhol előjött (pici rozsda)

2018-12-27

Az MN-61 (orosz: МН-61) egy asztali hangvezeték-felvevő volt, amelyet 1961-ben fejlesztettek ki a VILMA Nemzeti Eszközök Gyárában (Litvánia). 1 Mivel a hangot egy nagyon vékony vezetékre rögzíti, nem pedig szalagra, a felvételi idő 5,5 óra. A készüléket kifejezetten a volt Szovjetunió (Szovjetunió) biztonsági szolgálataira építették. A felvevő mechanizmusát a Novgorodi Petrovskovo Művek készítették, és az MS-61B pilótafülke hangrögzítőjében is használták.

A felső fedéllel a készülék 33,5 x 23,6 x 24 cm és 12 kg súlyú. Teljesen szilárd állapotú (azaz nincs szelep), és egy belső tápegység (PSU) táplálja, amely alkalmas a 220V-os váltakozó áramú hálózatra (50 Hz-en).

Az MN-61 egy olyan bemenettel rendelkezik, amely alkalmas 0,1 V vagy 0,01V jelek számára. ezenkívül fogadja a 3–10 V tartományban lévő vevő kimenetéből származó jeleket. Különálló 150-450 mV érzékenységű mikrofon bemenet is rendelkezésre áll.

2020-11-15

Légiforgalom rögzítésére használták őket.
Nagyok, nehezek.

2020-11-30

Orsós magnetofon.

Ez például az R-142-es állomás részegységeként is használatos volt.

2020-12-16

Légiforgalom rögzítésére használták őket.
Nagyok, nehezek.

Katonai híradós kieg

2013-02-21

Ez egy Csehszlovák tápegység illetve akkumulátor töltő lehet, melyet katonai készülékekhez használtak.

2015-10-19

Többféle is van.
A1 és A2 doboz.

Valamelyik csak R-112 és R-113
Valamelyiknél pedig az R-123 is szerepel

2020-11-15

Távíró gyorsadó, mely több rádióhoz is használatos volt.

Ez például az R-142-es állomás részegységeként is használatos volt.

Érdekességek

2020-12-09

Ez az orosz gyártmányú, L1-3 típusú elektroncső vizsgáló műszer. Ezt példányt 1963-ban gyártották.

Lyuk kártyák és tüskék segítségével lehetett a műszert elektroncső típus szerint vizsgálni.

A műszer csövei fűtenek, műszere több állásban mutat, de egy alapos átnézés még ráfér műszakilag az első használathoz.

2020-06-04

A Gamma cég által gyártott készülék, mely több meteorológiai adat mérésére, ellenőrzésére szolgál.

2020-12-10

Orosz gyártmányú készülék. 1956-ban gyártották ezt a példányt. Előlapvédőm, kábelem, s műszaki törzskönyvem is meg van hozzá. Szép állapotban van, nagyon jól mutat a gyűjteményemben a BC vevő mellett :-)

2020-12-16

Eredeti faládájában, gyurma pecsétek készítésére alkalmazták.

Fa betét, melyben egy ~30mm átmérőjű kimart lyuk található.

Belefűzték a cérnát két oldalról vagy a madzagot, mellyel a Tábori Posta Felirattal ellátott zsákot, küldeményt kötözték.

Majd telenyomták a lukat gyúrmával, s belepréselték a Tábori Posta feliratot.

Ennek sértetlensége igazolta, hogy nem került felbontásra a küldemény a lezárási pont óta.

2021-01-19

Katonai, több csatornás, FM, RF mozgásérzékelő.

A Tesla cég által gyártott RF-10 rádiókhoz rendszeresítették.
3 csatornára van felosztva, melyek frekvenciái 46.5-46.9 MHz között vannak meghatározva 50 kHz lépésközzel. A készülék 4.8-7.8V DC feszültségről üzemel eredetileg, s ~1W kimenő teljesítménnyel rendelkezik, FM üzemmódban.

Ez a kiegészítő egy rezgés figyelő készülék. A hegyes érzékelők egy tábor körül össze vannak kötve a készülékkel + az érzékelő végei damillal. Ha a damil megmozdul, akkor a készülék bejelez, s az adott frekvenciára beállított RF-10 rádió is megszólal, így lehet tudni, hogy a tábor mely részén történt mozgás.

2021-03-01

пст-100

Impulzus számláló, dekatron csövekkel felépítve.

A jobb alsó sarokban lévő vöröscsillag világít, az a bekapcsolást jelző kontroll lámpa.

Ezt radaroknál/lokátoroknál használták. orosz gyártmányú a készülék.

Szépen működnek a dekatron csövek is.

Erre büszke vagyok a gyűjteményemben.

2021-05-02

Mérési frekvenciatartomány - 10Hz-120MHz (0,12 GHz, 4 GHz yazch-51 tápellátással);
A mérési időszak frekvenciáinak tartománya - 0,01 Hz és 100 kHz között;
Mérési hiba:
- Gyakoriság - ± δ 0 ± 1 egység. cq.;
- Időszak - ± δ 0 ± ([3 > 10 -3) / n) ± ˇ Bemenet / (ˇ) Beat 2018.12.
A mért időintervallumok tartománya - 10 -7 10-ig 2;
A frekvenciaarány mérési tartománya - (10Hz-20MHz) / (0,01 Hz-100 kHz);
Ch3-34 feszültségbevitel:
- Sine - 0,1V-100V;
- Impulzus - 0,5V-100V;
Instabilitás kristály frekvencia akár 1 nap - ± 5 ⇒ 10 -9;
Bemeneti impedancia:
- Méréskor frekvencia - 15 kOm/80pF;
- A mérési időszak - 1 kOm/100pF;
Energiafogyasztás - 100 V ⇒ A;
Méretek Ch3-34 - 480x120x420mm;
Súly - 22kg.

2021-05-06

R-1340 (CM-101) távvezérlő egység, más nevén Remote Process Terminal.

Ezt a készüléket a 80-as években, a Videoton vállalat gyártotta a Szahara fedőnevű programban is résztvevő R-1340 vagy CM-101 típussal megjelölt készülékek rendszerbe való integrálásához.

Lehetővé tette több berendezés összekapcsolását, távvezérlését, s ezáltal egy komoly kommunikációs rendszer kialakításában kapott kulcsfontosságú szerepet.

A konténerekbe való beszerelése, Szaharába telepített rádiókommunikációs eszközök akár több km-es távolságból való távvezérlését is lehetővé tette.

2021-07-19

1985-1991 között gyártották ezt a típust, melyből 1000db alatti darabszám készült összesen. A Gamma cég terméke.

Rendeltetése:

Az atomrobbanástól eltelt idő meghatározása, a hasadó anyagok átlag energiájának időbeli változása alapján.

Nagyon szépen néz ki, s illik a Gamma által gyártott meteorológiai állomásom mellé, a stílusa ugyan az :-)

2021-07-19

Általános sugárzásmérő műszer, állítható fejjel. A skáláján lévő mérési tartomány is változtatható a kapcsoló elfordításával.

Az 1980-as években gyártották ezeket a típusokat, a fej a K jelöléséből adódóan már nem elektroncsöves, hanem félvezetős.

2022-06-06

Ez valami lokátoros berendezés egyik egysége lehet. Sajnos hiányos és törött.

2022-09-21

Rádióaktív sugárzásmérő kézi készülék.
Orosz gyártmány, eredeti kofferében, szép gyűjteményi darabom :-)

2022-09-21

Rádióaktív sugárzásmérő kézi készülék.
Orosz gyártmány, eredeti kofferében, szép gyűjteményi darabom :-)

2022-09-21

Rádióaktív sugárzásmérő kézi készülék.
Orosz gyártmány, eredeti kofferében, szép gyűjteményi darabom :-)

2022-09-21

Ezt a műszert az R-113-as rádióállomás szervíz műszereként ismerték, nálunk IK-1 típussal jelölték.

2022-10-05

Ez egy úgynevezett fehérzaj generátor, mely lehetővé tette egy nagyobb adóállomások számára, bizonyos frekvencia tartományokban, a folyamatosan generált jellel való rádiófrekvenciákon történő zavarást, mely sokszor érthetetlenné tette a kommunikációt mások számára.

Pl.: R-102M, R-118, R-140.....


Swl.: HA4023 | Call.: HA4ZU